Alakır Nehri’nin Yanındayız

Kategori: Haber
Etiketler:

Tuğba ve Birhan on dört yıldır Alakır Nehri’nde yaşıyor. Yanı başlarına yapılmaya başlanan HES projelerini duyurmak zorunda kalana kadar, yıllarca elektrik kullanmadılar. Bir süredir ise yaşam alanlarını savunmak için küçük bir güneş paneli ile sanal dünyaya bağlanıyorlar. Hakkaniyetli beslenmekten eğlenmeye, kendi yuvalarını yapmaktan suyun anlamını öğrenmeye, doğanın zamanına bağlandılar, yeryüzünü deneyimlediler ve her öğrendiklerini onlara kulak verenlerle paylaştılar. Tuğba ve Birhan yıllardır yaşam kaynakları Alakır Nehri’ni barajlara karşı savunuyor. Sıklıkla tehdit ediliyorlar. Hatta yaşam alanları silahla taciz ediliyor. Yıllar süren barışçıl mücadeleleri sonucunda Alakır Nehri’nin önemli bir kısmı, Danıştay kararıyla birinci derecede doğal sit alanı olarak onandı. Aslında kazandılar. İçinde yaşadıkları vadi ve milyarlarca canlı ile birlikte.

Ne var ki, günlerde Tuğba ve Birhan’ın doğanın her zerresi için sürdürdüğü vicdan mücadelesi, içme suları kesilerek vicdansızca engellenmeye çalışılıyor. Metamar şirketine ait Kürce HES çalışanları tarafından suları kesilen Tuğba ve Birhan günlerdir yaşamlarını sürdürmek için ihtiyaçları olan suyu yüzlerce metre uzaktan taşımak zorunda.

Tuğba ve Birhan’ın yaşadıkları, Anadolu’nun ve yeryüzünün dört bir yanında HES’ler nedeniyle yaşam alanlarını kaybeden diğer canlılardan farklı değil aslında. Onların hikayesi, sırf insan icadı bir dil konuşmadığı için acımasızca katledilen milyarlarca hayvanın, bitkinin, nehirlerin, kayaların ve suyun hikayesi. Onların mücadelesi, yeryüzünün tüm canları ve insan için barış dolu bir dünya hayal eden herkesin mücadelesi. Onların kurtuluşu, hepimizin kurtuluşu. Bu nedenle Doğa Derneği, her koşulda ve her yerde Alakır nehrinin yanında, Tuğba ve Birhan’ın yaşam mücadelesinin doğal ortağı.

Siz de Alakır Nehri Kardeşliği’ne, Tuğba ve Birhan’a anlattıklarını dinleyerek, paylaşarak, seslerinin daha güçlü çıkmasına destek olabilirsiniz. #DirenAlakır

Alakır Nehri Kardeşliği sayfaları
https://www.facebook.com/alakirnehrikardesligi/
https://twitter.com/alakirinsesi
http://www.alakirinsesi.org

Dinlemek isterseniz: https://soundcloud.com/alakirin-sesi/sets/alakirin-ses-1

1 Comments for : Alakır Nehri’nin Yanındayız
    • Nuray Yüceil
    • 19 Ekim 2017
    Cevapla

    Yaşam savunucularının yaşamları tehdit altında!…
    Hepimiz Alakır Nehri savunucularının yanındayız. Diren Alakır, diren Anadolu’m…

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options