Dönüşen Dünyada Doğamızı Savunmak Çalıştayı İzmir’de Gerçekleşti.

Kategori: Haber, Genel
Etiketler:

18-19 Mayıs 2024 tarihlerinde Seferihisar Doğa Okulu’nda gerçekleşen Çalıştayda Türkiye’de doğa savunuculuğu konusunda çalışan kişilerden bir grup bir araya geldi. 

Son yıllarda artan maden, su, enerji ve tarım projelerindeki yanlış planlamalar sonucunda doğada geri dönülmez kayıplar yaşanıyor. Bu tahribata kayıtsız kalmayan kişi ve kurumların verdiği mücadele ise her geçen gün artıyor. Yanlış politikalar ve uygulamaların yarattığı hak ihlalleri doğa ve insan hakları savunucularını bir araya getiriyor.

Yaşadığı coğrafyada yasal veya yasadışı yollarla doğayı yok eden projelere karşı çıkan, bu konuda sivil insiyatif alarak bu projeleri durdurmaya çalışan kişilerle bir çalıştay organize ederek Seferihisar Doğa Okulu’nda bir araya geldik. Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteğiyle gerçekleşen etkinlik, farklı deneyim ve uzmanlıklara sahip savunuculardan bir grubun bir araya gelerek hak ihlallerindeki son durumu değerlendirmelerine olanak sağladı. Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen 20 hak savunucusu, bölgelerindeki yıkımları ve yerelde yaptıkları çalışmaları aktardı.

Programda Alakır Nehri Kardeşliği’nin HES mücadelesi, Akbelen Ormanları’ndaki direniş, Orhanlı Köyü halkının kazandığı JES davaları, Karadeniz Bölgesi’nde başarılı doğa savunuculuğu örnekleri, doğa savunuculuğunda insan hakları araçlarının etkin kullanımı ve çevre etki değerlendirme raporları gibi konular yer aldı. 

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options