Dünya Göçmen Kuşlar Günü ve Global Big Day 9 Mayıs’ta

Kategori: events, Genel, Kuşlar
Etiketler: , , , , , , , ,

Dünya Göçmen Kuşlar Günü ve Global Big Day yaklaşıyor!
Her yıl on binlerce kuş, üreme ve kışlama alanları arasında uzun bir göç yolculuğu gerçekleştiriyor. Doğanın döngüselliğinin bir göstergesi olan bu göç hareketi, her yıl ilkbahar ve sonbahar boyunca gerçekleşiyor. Türkiye üzerinden geçen göçmen kuşlar, zorlu yolculukları sırasında güç toplamak için bazen İstanbul’un kuzey ormanlarında, bazen Kayseri’nin sazlıklarında, bazen Anadolu’nun farklı yerlerindeki sulak alanlarda durup dinlenecek. Olumsuz hava koşulları onları etkilese de, elektrik tellerine çarparak yaşamlarını yitirseler de, zehirlenseler de, avlansalar da göç devam ediyor.

Bu ilkbahar, 9 Mayıs Cumartesi günü, hem Dünya Göçmen Kuşlar Günü hem de Global Big Day aynı güne denk geliyor. Bu günlerin amacı, kuşların zorlu göç yolculuklarına dikkat çekerek, karşılaştıkları tehditlere karşı duyarlı olmak ve birlikte yaşadığımız kuş türlerini tanımak. Doğamızın ayrılmaz bir parçası olan kuşlar, bizleri doğanın döngüselliğini fark etmeye çağırıyor. Evlerimizden çıkamasak da, balkonlarımızdan ve bahçelerimizden birçok göçmen kuşu fark edebilir ve göç yolculuklarına tanık olabiliriz. Dünyayı bir de onların gözünden görebilmek ve karşı karşıya oldukları tehditleri anlayabilmek için.

Peki 9 Mayıs’ta ne yapabiliriz?
-Eğer varsa dürbün ve teleskoplarımızla, yoksa yalnızca gözlerimizle göğe, ağaçların ve çalıların arasına daha dikkatle bakarak göçmen kuşları fark etmeye çalışabiliriz.

-Gözlemlediğimiz türleri, ekusbank.org adresinde bir hesap oluşturarak uluslararası bir kuş gözlem ağı olan bu sisteme girebilir, tüm dünyada kuşlarla ilgili yürütülen bilimsel çalışmalara bu yolla katkıda bulunabiliriz.

-Göçmen kuşlarla ilgili yazılarımızı, resimlerimizi, fotoğraflarımızı, şarkılarımızı kısacası kuşlara dair yaptığımız ne varsa #DünyaGöçmenKuşlarGünü etiketiyle paylaşabilir, [email protected] adresine e-posta yoluyla göndererek göçmen kuşlarla ilgili yapacağımız paylaşımlara destek olabiliriz.

Kuşların göç hareketi devam ediyor. Salgın günlerinde evlerimizden çıkmasak da, bir parçası olduğumuz doğanın döngüsü içerisinde göçmen kuşları fark ederek ve karşılaştıkları tehditleri ortadan kaldırmak için çaba sarf ederek, yaşamın benzersiz çeşitliliğine şahit olabiliriz.

Haydi dünyayı biraz da kuş bakışı görmeye!

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için:
Tuğba Aydın – [email protected] – 05347789314

#DünyaGöçmenKuşlarGünü #WMDB2020 #GlobalBigDay #Kuşlar #YaşasınKuşlar #KuşGözlem #BirdWatching #BirdLife

 

 

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options