Doğanın Özü Sergisi Açıldı.

Kategori: Genel
Etiketler:

afiş

Ressam Gökçe Sümerkan’ın eserleri “Doğanın Özü” isimli sergide bir araya geliyor. Sergi, 4-23 Ekim tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla İzmir Ahmed Adnan Saygun Sergi Salonu’nda gerçekleşecek.

Doğanın Özü sergisi, Gökçe Sümerkan’ın yıllar içerisindeki koruma ve bilgilendirme çalışmalarımız için özel teknikler kullanarak çizdiği resimlerden oluşuyor. Serginin küratörlüğünü ise Magma Dergisi Yayın Yönetmeni ve Doğa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Yüksek yapıyor. Doğanın Özü sergisindeki satışlardan elde edilecek gelir doğa koruma çalışmalarımıza destek olacaktır.

Gökçe Sümerkan Kimdir?

Trabzon’da doğdu. Çocukluğu, babasının doktora araştırmaları sebebiyle Doğu Karadeniz dağlarında geçti. 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nden mezun olduktan sonra, reklam ajanslarında sanat yönetmenliği yaptı. Kendi söylemiyle; büyürken içindeki doğa da onunla büyümeye başladı. Bu süre boyunca doğanın dilini anlamaya ve ifade etmeye çalışarak çizimler yapmaya devam etti. Bu arayış onu İstanbul’dan uzaklaştırarak, Anadolu coğrafyasının eşsiz doğa sanatlarının peşinde bir yolculuğa çıkardı. Bu yolculukta, Seferihisar Doğa Okulu ile yolları kesişti. Doğanın kültürünü ve sanatını ortaya koyduğu benzersiz eserlerini üretmeye başladığı bu dönem, sanatçının hayatındaki dönüm noktalarından birisi oldu. Sanatçı, “doğa oluş” olarak adlandırılabilecek bu döneminde, Anadolu medeniyetlerinin sanat eserlerinden beslenerek özgün projeler geliştirdi. Anadolu resim sanatının yaşayan halkalarından biri olan Gökçe Sümerkan, doğanın dilini resme dönüştüren eserler vermeye devam ediyor.

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options