Seferihisar Sığacık’ta yapılması planlanan yat limanı kapasite artışına karşı eylem düzenlendi.

Kategori: Genel, Haber, Sea
Etiketler:

TeosEylem
Seferihisar Demokrasi Platformu öncülüğünde İzmir Sığacık’ta yer alan Teos Marina yat limanının kapasite artışına karşı, 26 Temmuz Salı günü eylem düzenlendi.
Planlanan proje kapsamında Sığacık Körfezi’nin biyoçeşitliliği tehdit edilirken, proje kapsamında yüzer iskeleler, yüzer dalgakıranlar, yüzer beton platformlar kurulması planlanıyor. Denizde yapılacak bu yapılaşmanın yaratacağı sorunlarsa ÇED raporunda belirtilmiyor


Doğa Derneği üye ve gönüllüleri serbest dalış yaparak denizde tarama işlemi gerçekleştirdi.

Doğa Derneği üye ve gönüllüleri mevcut marinanın çıkışından itibaren söz konusu yüzer mendireğin yapılacağı alana kadar serbest dalış ile taradığı alanda;

 

Denizin 50 cm derinliğinden 6.7 metre derine ulaşan sağlıklı deniz çayırlarına rastlandığı 7.metrelerde ise bu çayırlara rastlanmamasının nedeninin mevcut marinadan kaynaklı olduğu belirtildi. 

 

‘’Marinanın genişletilmesi deniz ekosistemini olumsuz yönde etkileyecek.’’

 

Doğa Derneği Deniz Araştırmaları Koordinatörü Denizcan Durgun ise yaptığı açıklamada ‘’Marinanın genişletilmesi deniz ekosistemini olumsuz yönde etkileyecek. Aynı zamanda Barselona sözleşmesiyle korunan deniz çayırları yok olacak. Deniz çayırları yataklarının hem dip sistemi hem kıyı ekosistemi için çok önemli rol oynadığı aşikar. Herhangi bir yıkıma uğradığında geri dönüşü neredeyse imkansız.’’ dedi.


Mevcut marinanın kapasite artışının gerçekleşmesi halinde yaşanacak sorunları özetleyen Durgun; ‘’Alanın doldurulmasıyla yaşanacak habitat kaybıyla deniz ekosistemi olumsuz etkilenecek. Tekne trafiğinin artmasıyla birlikte bölgede petrol kirliliğin artması da bu işlemlerin bir sonucu olacak. Hali hazırda zayıf olan deniz suyu döngüsü daha da zayıflayacak ve su kalitesinde negatif değişiklikler olacak bu da körfezden koku yayılması anlamına geliyor. Bu projenin derhal durdurulması buradaki deniz ekosisteminin yaşaması için şart.’’ dedi.

 

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options