Bakırçay Deltası

EGE011-Bakırçay Deltası-Önemli Doğa Alanları Kitabı

Koruma Önceliği  : Korumaya Bağımlı

Alanın Değişimi    : Gerileme (-1)

Yüzölçümü : 3156 ha            Yükseklik : 0 m – 10 m

Boylam         : 26,99ºD           İl(ler)        :İzmir

Enlem           : 38,93ºK           İlçe(ler)    : Bergama, Dikili

Koruma Statüleri : Yok

 

Alanın Tanımı: Alan, Bergama ve Dikili ilçeleri arasında kalan Bakırçay’ın Çandarlı Körfezi’ne döküldüğü bölgede oluşmuş bir delta sistemidir. Alanda Çandarlı Kasabası yakınında bir lagün ve çeşitli delta oluşumları bulunmaktadır.

Habitatlar: ÖDA, yarı açık bir dalyan, deniz börülcesi (Salicornia sp.) düzlükleri, küçük kum adacıkları, Bakırçay nehrinin denize dökülme alanı, tuzlu bir lagün ve tarım alanlarından oluşmaktadır. ÖDA aynı zamanda Bakırçay’ın denize yakın olan bölümünü içerir.

Türler: Bakırçay Deltası su kuşları ve kıyı kuşları açısından önemlidir. Küçük sumru (Sterna albifrons) ve akça cılıbıt (Charadrius alexandrinus) deltada üreyen kuşlardandır. Alan aynı zamanda flamingo (Phoenicopterus roseus) için önemli bir kışlama alanıdır.

Delta, ülkemize endemik dört balık türü için ÖDA kriterlerini sağlamaktadır. Bu türlerden Chondrostoma holmwoodii küresel ölçekte, Capoeta bergamae ise bölgesel ölçekte tehlike altındadır. Yine bu alanda yaşayan Ladigesocypris irideus ise dar yayılışlı bir balık türüdür.

Alan Kullanımı: Balıkçılık ve tarım Bakırçay Deltası’ndaki en önemli geçim kaynaklarıdır.

Tehditler: Alandaki tehditlerin başında plansız yapılaşma ve su rejimine müdahale gelmektedir. İzmir’e yakın olmasının da getirdiği baskıyla alanın özellikle orta kesiminde çok sayıda ikincil yazlık konut kurulmuştur ve bu alanlar çoğalmaya devam etmektedir.

Koruma Çalışmaları: Bakırçay Deltası’nda, kış aylarında düzenli olarak kış ortası su kuşu sayımları gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında bilinen bir koruma çalışması yoktur.

Yerel İlgi Sahipleri: İzmir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü; Dikili Kaymakamlığı; Bergama Kaymakamlığı.

 

Bahtiyar Kurt

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options