İzmir’in zeytinlikleri için karar günü!

Kategori: Haber
Etiketler: , ,

İzmir’in zeytinliklerinin ortasında GES-JES-RES entegre tesis ve 23 adet jeotermal sondaj kuyusu açılmak isteniyor.

Küçük Menderes Enerji A.Ş’nin hazırladığı bu yıkım projesi, İzmir’in Seferihisar ve Menderes ilçelerinde bulunan, Orhanlı ve Yeniköy’de yöre halkının geçim kaynağı olan zeytinlikleri yok edecek. Binlerce yıldır kesintisiz olarak doğayla uyumlu üretim pratiklerinin devam ettiği Orhanlı Kadim Üretim Havzası büyük bir zarar görecek. On binlerce canlının yaşam alanı olan zeytinlikler tahrip olacak.

Proje için bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nda ÇED raporunun onayı talebiyle bir toplantı gerçekleştiriliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde GES projesi için Orhanlı Mahallesi’nde yer alan 105 ada 18 parsel numaralı araziyi GES-JES-RES entegre tesisini yapmak için satın almaya çalışmış, arazi sahiplerinin satmaması durumunda hiçbir hukuksal dayanağı olmayan kamulaştırma tehdidinde bulunmuştu.

Şirket tarafından hazırlanan ÇED dosyasında bu arazi, ham toprak ve orman alanı olarak gösterilmiş durumda. Ancak bu alan zeytin ağaçlı bağ olarak tapulu olup yüzlerce yıldır tarımsal faaliyetlerin sürdürüldüğü bir arazi. Şirket, arazi sahiplerini tehdit ederek ve ÇED dosyasında yanlış bilgilere yer vererek İzmir’in zeytin ormanlarını yok edecek bu projeyi hayata geçirmek için hukuksuz bir şekilde hareket ediyor.

Zeytinlikleri ve tarım arazilerini yok sayarak hazırlanan ÇED Raporunun bu toplantıda onaylanması hukuka aykırıdır. Zeytinlikleri yok edecek bu projenin ivedilikle iptal edilmesi gerekiyor.

Binlerce canlıya yaşam olan İzmir’in zeytinliklerinin ve Orhanlı Kadim Üretim Havzası’nın korunması için mücadele etmeye devam ediyoruz.

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options