Yenipazar

ORT034-Yenipazar-Önemli Doğa Alanları Kitabı

Koruma Önceliği  : Yeterince Bilinmiyor

Alanın Değişimi    : Aynı (0)

Yüzölçümü : 32812 ha         Yükseklik : 910 m – 1350 m

Boylam        : 34,98ºD           İl(ler)        : Yozgat

Enlem          : 39,46ºK            İlçe(ler)    : Yozgat merkez, Sarıkaya, Şefaatli, Boğazlıyan, Yenifakılı

Koruma Statüleri : Yok

 

Alanın Tanımı: Yenipazar Önemli Doğa Alanı, Yozgat’ın güneyinde yer alır. Şefaatli ilçesinin doğusunda, Sarıkaya’nın batısında kalan ova aynı zamanda Yozgat – Boğazlıyan kara yoluyla kesişir. Özdere ve onun birleştiği Kamak Çayı ÖDA’nın içinden geçer.

Habitatlar: Bölge genel olarak kuru tarım alanları ve mera olarak kullanılan bozkırlardan oluşur. Özdere ve Kamak Çayı civarında sulu tarım alanları bulunur.

Türler: Ülkemizde korumada öncelikli kuş türlerinden biri olan toy kuşları (Otis tarda) alanda ürer. Bölgede toy kuşları üzerinde yeterince çalışma yapılmamakla birlikte alanda 20 çift kadar üredikleri tahmin edilmektedir. Toy kuşlarının yanı sıra nesli küresel ölçekte tehlike altında bulunan küçük kerkenez (Falco naumanni) de alana ÖDA statüsünü kazandırmaktadır.

Alan Kullanımı: Bölgede özellikle kuru tarım faaliyetleri yürütülmektedir. Bununla birlikte bazı köylerde sulu tarım da gelişmiştir. Bölgede büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık oldukça yaygındır.

Tehditler: Bölgede bilinen bir tehdit bulunmamakla birlikte alandaki tarım faaliyetlerinin toy kuşlarıyla barışık bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli girişimler hayata geçirilmeli ve orta vadede uygulanmalıdır.

Koruma Çalışmaları: Alanda bilinen bir koruma çalışması bulunmamaktadır.

Yerel İlgi Sahipleri: Yozgat Valiliği; Yozgat İl Çevre ve Orman Müdürlüğü; Şefaatli Kaymakamlığı; Sarıkaya Kaymakamlığı; Boğazlıyan Kaymakamlığı; Yozgat İl Jandarma Komutanlığı.

 

Bahtiyar Kurt

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options