Sugözü – Akkum

AKD061-Sugözü Akkum-Önemli Doğa Alanları Kitabı

Koruma Önceliği  : Korumaya Bağımlı

Alanın Değişimi    : Aynı (0)

Yüzölçümü : 851 ha              Yükseklik : 0 m – 33 m

Boylam        : 35,89ºD            İl(ler)        : Adana

Enlem          : 36,85ºK            İlçe(ler)   : Yumurtalık

Koruma Statüleri : Yok

 

Alanın Tanımı: Sugözü – Akkum, Yumurtalık ilçesinin kuzeydoğusunda bulunan kıyı şerididir. Sugözü köyünün güneyinden başlayıp kuzeyde İncirli Termik Santralı ile son bulur. Kıyı şeridi kumul alanlardan oluşur. Alan Doğu Akdeniz’deki önemli yeşil denizkaplumbağası üreme alanlarından biridir.

Habitatlar: ÖDA; kumullardan ve az miktarda tarım alanından oluşur. Alanda bulunan bir dere ÖDA’nın tam ortasından denize dökülür ve burada küçük bir sulak alan sistemi oluşturur.

Türler: Sugözü – Akkum kumulları nesli tehlike altında olan denizkaplumbağası (Caretta caretta) ve yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia mydas) üreme alanıdır. Yeşil deniz kaplumbağasının ülkemizdeki ikinci büyük popülasyonu bu alanda üremektedir.

Alan Kullanımı: Alanda günübirlik turizm ve tarım yapılmaktadır.

Tehditler: Yapılaşma ve artan turistik tesisler alandaki kumul ekosistemine zarar vermekte, dolayısıyla denizkaplumbağalarının üreme başarısını düşürmektedir.

Koruma Çalışmaları: Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD), Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı Çevresel Yatırım Programı kapsamında alanda Denizkaplumbağalarının Keşfi Projesi’ni yürütmüştür. Proje sonucunda, özellikle Sugözü köyü halkı denizkaplumbağalarının korunmasına aktif destek olmaktadır.

Yerel İlgi Sahipleri: Adana Valiliği; Yumurtalık Kaymakamlığı; Yumurtalık Belediyesi; Sugözü Belediyesi; Akkum Belediyesi; Çevre ve Orman Bakanlığı Adana İl Müdürlüğü; EKAD.

 

Burcu Meltem Arık

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options