Zeytini Tatmak

Kategori: Haber, Genel
Etiketler: ,

Dr. Dilşen Oktay Ertem ile Zeytinyağı Tadım Etkinliği

Doğa Derneği’nin düzenlediği bu etkinlikte Anadolu’nun zeytin kültürünü ve çeşitlerini yakından tanıyacağız. Farklı yörelerin yağlarını ve tadım yapmanın inceliklerini öğreneceğiz.

Türkiye’nin önde gelen zeytinyağı tadım uzmanlarından olan Dr. Dilşen Oktay Ertem bize sadece gastronomik bir deneyim yaşatmakla kalmayacak aynı zamanda zeytinin yetiştiği ağaçtan, tabağımıza gelen süreçleri tadım yoluyla nasıl anlayabileceğimizi de gösterecek.

Zeytinliklerin biyolojik çeşitliliğini ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine alınan Anadolu zeytincilik kültürünü de Doğa Derneği uzmanlarından dinleyeceğiz.

Tarih: 17 Şubat 2024, Cumartesi
Saat: 19.00-22.00
Mekan: Unite, Ortak Mekan ve Kültür Sanat, Cinnah Cd. No: 7A, 06690 Çankaya/Ankara
Kayıt ve bilgi: Yeşim Erbaşol Can, [email protected]
Tel: +90 532 304 48 77

Bu etkinlikte;

· Türkiye’nin farklı bölgelerinin zeytinyağlarının tadımını gerçekleştireceğiz.

· Zeytinyağının soframıza gelene kadar nasıl bir yolculuk yaptığını değerlendireceğiz.

· Zeytin ağacının yeri, türü, etrafındaki diğer bitkiler, toplanma şekli, fabrikadaki süreçlerine kadar geçen süreçleri nasıl anlayabileceğimizi öğreneceğiz.

· Türkiye’nin farklı iklim koşullarında, farklı yöntemlerle elde edilen zeytinyağlarını tanıyacağız.

· Anadolu’nun zeytin türlerini, binlerce yıllık zeytincilik kültürünü dinleyecek, bir zeytinliğin aslında neden bir ekosistem olduğunu keşfedeceğiz.

· ‘Bir zeytinyağı doğayı koruyabilir mi’ sorusunun yanıtını dinleyeceğiz.

· Zeytinyağı satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

· İzmir Seferihisar’ın mevsim otları ve sebzelerinden hazırlanmış özel ikramlarla bir akşam yemeği yiyeceğiz.

Etkinlikte aynı zamanda Yavaş Dükkan yeni hasat zeytinyağlarının tadımını yapma ve farklı yağlardan satın alma şansına erişeceğiz.

*Kontenjan sınırlı ve etkinlik ücretlidir. Ücret kişi başı 1000 TL’dir.

Ücrete, zeytinyağı çeşitlerinin tadımı ve tadım eğitimi, İzmir Seferihisar’dan gelecek mevsim otları ve sebzelerinden oluşan yöresel akşam yemeği, içecekler ve ikramlar dahildir.

Zeytinyağının gizemli dünyasına davetlisiniz!

*Dr. Dilşen Oktay Ertem Kimdir?

Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu Dilşen Oktay Ertem, 1998 yılından beri aile geleneğini sürdürerek Balıkesir Gömeç’te zeytinliklerle ve zeytinyağı işleriyle ilgilenmektedir.

2002-2004 yıllarında Yunanistan’ın Girit Adası’nda bulunan MAICh’te (Mediterranean Agronomic Institute of Chania – Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü) yüksek lisansını yapmıştır.

2004-2010 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nde doktora çalışmalarını “Ege Bölgesinde Zeytinyağı Tüketiminin Arttırılmasında Arz Zinciri Yönetiminin Olası Katkıları” adlı konu üzerinde yoğunlaştırmış ve 2010 yılında doktorasını tamamlamıştır.

2009 yılından beri Zeytindostu Derneği’nin Aydın Ticaret Borsası’nda başlayan tadım panel çalışmalarına katılmış, halen panelist olarak görev almaktadır. Zeytindostu Derneği Kalite Yarışmalarında düzenleme kurullarında moderatör ve yardımcı olarak bulunmuş ve panel liderliği yapmıştır. Aynı zamanda tadım kurslarında çevirmen ve eğitmen olarak aktif bir şekilde görev almıştır.

2012 yılında Akdeniz Zeytinyağı Tadımcılar Birliği’nin Roma’daki merkezinde 2. Seviye Tadım Kursu’na katılmış ve Paola Fioravanti ile çeşitli tadım etkinliklerinde yer almıştır. Bunlardan en önemlisi Pesaro’da gerçekleştirilen L’Orciolo d’oro yarışmasında ki jüri üyeliğidir.

Aralık 2014 – Mayıs 2016 tarihleri arasında Zeytindostu Derneği Tadım Panel Başkanlığı yapmıştır.

2015-2017 yılları arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler MYO Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü’nde ders vermiştir.

2017 yılında tekrar gündeme gelen Zeytincilik Kanunu ile ilgili çalışmalarda aktif olarak görev almaktadır.

Ekim 2021’den beri Burhaniye Ticaret Odası bünyesinde kurulan Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı’nın panel lideridir.

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options