Yedikır Barajı

OBK017-Yedikır Barajı-Önemli Doğa Alanları Kitabı

Koruma Önceliği  : İzlenmesi Gerekli

Alanın Değişimi    : Aynı (0)

Yüzölçümü : 2583 ha           Yükseklik : 480 m – 540 m

Boylam        : 35,34ºD           İl(ler)        : Amasya

Enlem          : 40,47ºK           İlçe(ler)   : Suluova, Merzifon

Koruma Statüleri : Yaban hayatı geliştirme sahası, doğal sit alanı

 

Alanın Tanımı: Yedikır Barajı, Amasya ilinin kuzeybatısında, il merkezine 24 kilometre mesafede yer alır. 1985 yılında sulama amacıyla inşa edilmiş küçük bir baraj gölüdür. Baraj suları Yeşilırmak Nehri’nin bir kolu olan Tersakan Çayı’ndan bir kanal ile taşınarak alanda depolanır. Baraj gölü, 7966 hektar tarım alanının sulanmasında kullanılır. Kuzeydoğusunda kalan arazi çam türleriyle ağaçlandırılmıştır. Gölün etrafında tarım alanları, ağaçlandırma sahası, küçük bir havaalanı ve bir balık çiftliği bulunur.

Habitatlar: ÖDA, baraj gölü, tarım alanları ve çam ağaçlandırma sahasından oluşur. Gölün etrafı kuru tarımsal arazi ile çevrilidir. Ağaçlandırma sahası alanın kuzeydoğu kesimindedir.

Türler: Yedikır Barajı, üreme dönemi dışında burada konaklayan çok sayıdaki angıt (Tadorna feruginea) ve dikkuyruk (Oxyura leucocephala) ile ÖDA statüsünü almaktadır. Alanda aynı zamanda ÖDA kriterini sağlamayan çamurcun (Anas crecca), yeşilbaş (Anas playrhynchos), karabatak (Phalacrocorax carbo) ve büyük karabaş martı (Larus ichthyaetus) gibi türler de kışlamaktadır. Kır baykuşu (Asio flammeus) ve akkuyruklu kartal (Haliaeetus albicilla) alanda görülen diğer türler arasındadır.

Alan Kullanımı: Gölde balıkçılık, göl çevresinde ise kuru tarım yapılır. Yedikır Barajı, çevresindeki yürüyüş parkuru, Devlet Su İşleri (DSİ) sosyal tesisleri, balık üretim tesisleri ve amatör balık avcılığı için uygun olması nedeniyle bölge için önemli bir piknik alanıdır.

Tehditler: Alanda bilinen tek tehdit yasadışı avcılıktır.

Koruma Çalışmaları: Göl 1989 yılında yaban hayatı koruma sahası ve doğal sit alanı ilan edilmiştir. Koruma sahası ilanıyla birlikte göle Amasya Valiliği tarafından “Yedikuğular Kuşcenneti” adı verilmiştir.

Yerel İlgi Sahipleri: Amasya Valiliği; Devlet Su İşleri VII. Bölge Müdürlüğü; Yedikır Barajı Sulama Birliği; Suluova Kaymakamlığı.

 

Kiraz Erciyas

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options