Akçay için Destek Çağrısı!

Kategori: Genel, Haber, Kuşlar
Etiketler:

 

Akçay’da yaşanan hukuksuz durumu CİMER’e şikâyet ediyoruz.

 

Binlerce su kuşuna hem göç hem üreme döneminde yaşam alanı olan Akçay sulak alanı, doldurularak ve kurutularak imara açılıyor ve sera alanına dönüştürülmek isteniyor. Bu amaçla Akçay bir yıldır Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından hafriyat alanı olarak kullanılıyor. Çevre Kanunu ve Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ne aykırı olan bu durum ilgili Bakanlıklar tarafından da durdurulmuyor.

Akçay Sulak Alanı’nda uzun bacak gibi pek çok kıyı kuşu şuan kuluçkada ve yuvalama alanları her geçen gün yok ediliyor. Pek çok sulak alanın yok olduğu bu dönemde, son kalan doğal sulak alanlarımızın korunması gerekiyor.

Aşağıdaki metni CİMER’e göndererek sizler de başvurunuzu yapabilir bu hukuksuzluğa karşı çıkabilirsiniz.

 

Dilekçe metni:

 

Bu salgın günlerinde Dünyamıza, doğamıza verdiğimiz tahribatın sonuçlarını yaşıyoruz. Binlerce canlıya ve yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan, barınmalarını ve beslenmelerini sağlayan Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı da bu tahribat ile yüz yüze kalmış ve büyük bir tehlike altındadır.

Sulak Alanı’nın içerisinde yer alan Balıkesir İli Edremit İlçesi Çıkrıkçı Mahallesi 117 Ada 101 Parsel ve 199 ada 23 Parsel no’lu taşınmazlarda Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nca “Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Süs Bitkileri ve Çiçekçilik) ETDİOSB projesine altlık teşkil etmek için zeminin sertleşmesi ve tesviye yapılması amacıyla alanda dolgu çalışmaları yaptıklarını tespit ettik. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tüm ısrarlarımıza rağmen ilgili mevzuata aykırı bir şekilde Akçay Sulak Alanına çöp ve hafriyat dökerek doldurmakta ve tesviye işlemlerine devam etmektedir.

Akçay Sazlıkları bir sulak alan ekosistemidir. Nitekim Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yaptırılan çalışma ile Türkiye’de bulunan sulak alanlar tespit edilmiş ve https://saybis.tarimorman.gov.tr/ sitesinde T.C. “Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Ulusal Sulak Alan Envanteri Yönetim Bilgi Sisteminde” yayımlanmıştır. Akçay Sazlıkları sitede “Akçay Sazlıkları ve Sulak Alanı” ismiyle yer almaktadır.

 

Çevre Kanunun 9. Maddesinin (e) fıkrası ve Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinin “Doldurma ve kurutma” ile ilgili 7 (1) Maddesi ile “Sulak alanların doğal yapılarının ve ekolojik dengelerinin korunması esastır. Sulak alanların doldurulması ve kurutulması yolu ile arazi kazanılamaz. Bu hükme aykırı olarak arazi kazanılması halinde söz konusu alan faaliyet sahibince eski haline getirilir.” Hükmü getirilmiştir.

Yine Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nin “Katı atık, moloz, hafriyat, dip tarama ve proses atığı çamurları” ile ilgili 16-(1) maddesi ile Yönetmelik kapsamına giren alanlarda, katı atık, moloz, hafriyat, proses atığı çamurları dökülmesi yasaklanmıştır.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca hukuka aykırı olarak yapılan doldurma ve tesviye çalışmalarının ivedilikle durdurulmasını ve Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği gereği tescil çalışmalarının başlatılmasını ve sonucundan tarafıma bilgi verilmesi hususlarında gereğini arz ederim.

1 Comments for : Akçay için Destek Çağrısı!
    • Ayşe Aydın
    • 18 Haziran 2021
    Cevapla

    Lütfen durdurun bu tahribatı

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options