3-4 Ekim 2020 Avrupa Kuş Gözlem Günü

Kategori: events, Genel, Haber, Kuşlar
Etiketler: , , , ,

3-4 Ekim Avrupa Kuş Gözlem Günü’nde, dünyayı kuş bakışı görebilmek için yüzümüzü göğe, çalıların arasına, ağaçların dallarına çeviriyoruz. Bu sene, yaşadığımız pandemi sürecinden dolayı bir araya gelerek Türkiye’nin farklı noktalarında kuş gözlem etkinlikleri yapamasak da kuşların büyülü dünyasına tanık olmak için yapabileceğimiz pek çok şey var.

Peki evlerimizden, bahçelerimizden, balkonlarımızdan Avrupa Kuş Gözlem Günü’ne nasıl dahil olabiliriz?

-Kuşları görmek, onları fark etmek oldukça basit. Bu yüzden sanılanın aksine çok fazla ekipmana ihtiyacımız yok. Başlangıç için ihtiyacımız olanlar: Dürbün, not defteri ve gördüğümüz kuşları tanımak için rehber kitap veya uygulama.
(Temel ekipmanlarla ilgili ayrıntılı bilgiye https://dogadernegi.org/kusgozlemciligi/ adresinden ulaşabilirsiniz.)

-Avrupa Kuş Gözlem Günü boyunca gözlemlediğimiz türleri tüm dünyada kuş gözlemcilerin kullandığı ortak bir veri tabanı olan eKuşBank’a girerek dünyanın farklı yerlerinden binlerce kuş gözlemci ile gördüğünüz kuşları paylaşabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız gözlemleri kaydederek kuş koruma çalışmalarına destek olabilirsiniz. Bilgisayarınız ile www.ekusbank.org adresi üzerinden siteye ulaşabileceğiniz gibi, telefonunuza eKuşBank uygulamasını indirerek de kayıtlarınızı girebilirsiniz.
(Android ve MacOS işletim sistemleri ile uyumlu uygulamalar ekusbank.org adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.)

Bir arada olamasak da birlikte, 3-4 Ekim tarihlerinde doğamızın ayrılmaz bir parçası olan kuşların yaşamına tanık olmak için buluşuyoruz.

Dünyayı kuş bakışı görmek için aramıza katılır mısın?

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options