Aliken

ORT002-Aliken-Önemli Doğa Alanları Kitabı

Koruma Önceliği  : Yeterince Bilinmiyor

Alanın Değişimi    : Gerileme (-1)

Yüzölçümü : 19665 ha        Yükseklik : 830 m – 880 m

Boylam        : 31,27ºD           İl(ler)        : Eskişehir

Enlem          : 39,31ºK           İlçe(ler)   : Sivrihisar, Çifteler, Emirdağ

Koruma Statüleri : Yok

 

Alanın Tanımı: Sivrihisar ilçesinin güneybatısında yer alan ÖDA, tarım alanları ve yüksek kesimlerinde bozkırlardan oluşan bir platodur. Alan, kuzeyde ve güneyde Sakarya Nehri’nin kollarından Aliken ve Seydi çayları ile çevrelenmiştir. Güneydeki Aliken Çayı boyunca bataklık alanlara rastlanır. ÖDA’da yer yer nadasa bırakılan geniş alanlar ve ekilmeyen taşlık araziler bulunur. Diğer bölgelerde ise yoğun olarak tarım yapılır.

Habitatlar: Bölgenin büyük kısmını tarım alanları ve taşlık ova bozkırları kaplar. Alandaki dere ve akarsuların taşkınlarında bataklık alanlar uzanır.

Türler: Aliken ülkemizin batısında yer alan en önemli toy (Otis tarda) yaşam alanlarından birisidir. Alanda 40 – 60 birey arasında toy kuşunun ürediği bilinmektedir. Alanda toylar dışında kızıl şahin (Buteo rufinus), çayır delicesi (Circus pygargus) gibi başka birçok bozkır türü yaşar.

Alan Kullanımı: Alandaki başlıca kullanım şekli kuru tarımdır. Ekilemeyen taşlık bölgelerde ise hayvancılık faaliyetleri sürdürülmektedir.

Tehditler: Su rejimine müdahale ve sulu tarım alanlarının genişletilmesi ÖDA’nın karşı karşıya olduğu en büyük tehdittir. Geçmiş yıllarda yapılan drenaj çalışmaları bölgedeki sazlıkların çoğunun yok olmasına neden olmuştur. Devlet Su İşleri (DSİ) alanın yaklaşık üçte birinin sulu tarıma açılmasını planlamaktadır.

Koruma Çalışmaları: Alanda bilinen bir koruma çalışması yoktur. Aliken, ulusal toy eylem planında yer alan önemli toy üreme alanlarından biridir.

Yerel İlgi Sahipleri: Eskişehir Valiliği; Eskişehir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü; Sivrihisar Kaymakamlığı; Çifteler Kaymakamlığı; Emirdağ Kaymakamlığı; Çifteler İlçe Jandarma Komutanlığı; Emirdağ İlçe Jandarma Komutanlığı; Doğa Derneği; ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu.

 

Bahtiyar Kurt

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options