Çevrecilik ölecek!

Kategori: Genel
Etiketler:

166089_10151645286596591_587897666_n

Yaklaşık on yıl önce kaleme gelen bir yazı. Gezi’nin üçüncü yılında okudum ve yazanların sessizce olduğunu görerek umutla gülümsedim. Hatırlamak istedim…

2030 yılına kadar dünyanın modern toplumlarındaki “çevre” algısında devrim yaşanacak. Çevre yakın bir zaman içinde bizim dışımızdaki varlıklara atfedilen bir etiket olmaktan çıkacak. Giderek artan bir ivmeyle doğa ve insanın birbirine bağlı olduğu gerçeği kavranacak.

Toplumun küçük bir kesimine atfedilen “çevrecilik” ölecek, onun yerine herkesin parçası olduğu “doğa kültürü” yeşerecek. İnsan, yediği her lokmayı, aldığı her nefesi ve içtiği her damla suyu aslında doğadan aldığını hatırlayacak.

Doğanın sağlığı, insan sağlığının temel koşulu olarak kabul edilecek. Daha çok insan kendi besinini yetiştirmeye başlayacak. İnsanlar spor salonlarına gitmek yerine şehrin tarlalarına tohum ekecek. Geleneksel taş, kerpiç ve ahşap mimari doğayla daha uyumlu olduğu için yeniden yaygınlaşacak, betonarme yavaşça tarihe karışacak. Yaşamsal ihtiyaçlar, giyecek, su, enerji, yerel ölçekte üretilmeye başlanacak. Kırsal yaşam ve kent yaşamı arasındaki sınır eriyecek. Hastaneler ve hastalıklar azalacak.

Bu dönüşüm, büyük şirketlerin ve devletlerin değil, bir dizi yerel girişimcinin önderliğinde olacak ve tüm dünyaya yayılacak. İnternet ve iklim değişikliğinin olumsuz etkileri bu yaygınlaşmada büyük rol oynayacak. Şirketler “çevreci” görünmek yerine, doğayı koruyan üretim süreçlerinin peşine düşecek. Doğaya saygılı olanlar değil, onu yok edenler parmakla gösterilecek ve ayıplanacak. Temel eğitim anlayışı tümüyle değişecek. Eğitim, yalnızca aklın değil, vicdan ve bedenin de eşit oranda eğitimi üzerine odaklanacak. Bu nedenle aile içi eğitim daha ön plana geçecek.

Türkiye, kırsaldan kente geçişi henüz tamamlamadığı için dünyadaki bu değişime büyük katkı koyacak ve belli alanlarda öncülük edecek. 2030 yılında, Dünya Çevre Günü’ne ve belki de pek çok özel güne gerek kalmayacak. İnsanlar mutlu günlerini doğa bayramlarıyla kutlayacak.

Güven Eken

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options