Flamingolar adına davacıyız! Davamıza destek olur musun?

Kategori: Genel
Etiketler: ,

Her yıl 15 bin flamingo, on binlerce su kuşu ve yüz binlerce canlı için yaşam kaynağı olan Gediz Deltası tehlike altında. İzmir Körfezi Geçiş Projesi’yle İzmir Körfezi’nin ortasına yapılması planlanan otoban, deltada yaşayan kuşların, balıkların, körfezdeki yunusların ve denizkaplumbağası Caretta’ların yaşam alanlarını yok edecek.

Avrupa’daki tüm flamingoların yüzde otuzunun yaşam alanı olan Gediz Deltası’nda yapılması planlanan bu proje, binlerce hektarlık sulak alanın ve doğal sit alanının yok sayılması; İzmir’in doğal ve kültürel değerlerinin yok edilmesi demek. İzmir Körfezi Geçiş Projesi bu nedenle, ulusal ve Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası mevzuatlara (Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği, Ramsar Sözleşmesi, Bern Sözleşmesi) aykırı.

Projenin çevre etki değerlendirme (ÇED) raporu “olumlu” kararı, itirazlara rağmen onaylanmış durumda. Buna karşılık Doğa Derneği, TMMOB, EGEÇEP’in de aralarında bulunduğu Gediz Deltası’nın yaşam hakkını savunan 85 kişi ÇED olumlu kararırının iptali ve projenin durdurulması için dava açıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan İzmir Körfezi Geçiş Projesi’ne dur demek ve Gediz Deltası’nın yaşam hakkını birlikte savunmak için desteğiniz çok önemli. Çünkü dava sürecinde “keşif harcı ve bilir kişi yol giderleri” için 15.000.00TL’nin 7 Eylül 2017 tarihine kadar İzmir 3. İdare Mahkemesi’ne yatırılması gerekiyor. (Resmi yazıya buradan ulaşabilirsiniz.)

Mahkemeye yatırılacak bu ücreti toplayabilmek için başlattığımız kampanyaya destek olmak ve Gediz Deltası’ndaki yüz binlerce canlının yaşam hakkını birlikte savunabilmek için katkınızı bekliyoruz. Bu hesaba yatırılan paraların tamamı yalnızca mahkeme harcı için kullanılacaktır.

Hesap numarası:
Doğa Derneği
Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası
Şube Kodu: 1683
Hesap No: 685630015022
Iban No: TR59 0001 0016 8368 5630 0150 22

Gediz Deltası hepimizin, kuşların, balıkların, tüm canlıların yuvası. İzmir Körfezi Geçiş Projesi ise kardeşimiz flamingolar için yıkım ve yok oluş anlamına geliyor. Flamingoların yanında dur. Davamıza destek ver!

Fotoğraf: Hellio & Van Ingen, köprünün yapılacağı alanın doğu kıyısı, Çiğli, İzmir

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options