Meşe Palamudu Ekimi Buluşması

Kategori: Genel, Haber
Etiketler: , , , ,

1 Şubat Cumartesi günü İzmir’de, çocuklarımızla meşe ekimi için buluşuyoruz!
Bir zamanlar İzmir, Anadolu’nun pek çok bölgesinde olduğu gibi doğal meşe ormanlarıyla kaplıydı. Birlikte, içerisinde nadide orkideler yetişen, keklik, ağaçkakan, oklu kirpi, çakal, alageyik ve Anadolu sincabı gibi türlerin yaşadığı İzmir’in meşe ormanlarını tekrar filizlendirmek için aramıza katılır mısınız?

Etkinliğimizde birlikte gerçekleştireceğimiz faaliyetler ve katılım koşulları:

-Meşe ağaçlarının asli ağaç olduğu Akdeniz orman ekosisteminin ağaç, çalı ve bitki türlerini tanıyacak ve birbirleriyle olan ilişkilerini anlamaya çalışacağız.

-Meşe ormanlarında yaşayan farklı canlı türlerini tanıyacak ve meşeyle bağlantılı kadim üretim yöntemlerini öğreneceğiz.

-Anadolu’da var olan meşe kültürünü masallar ve oyunlar eşliğinde eğlenerek öğreneceğiz.

-Etkinlik boyunca birlikte palamut tohumu ekimi yaparak meşe palamutları ve çocuklar arasında bir bağ kurmuş olacağız. Çocuklarımızın bakımı ile bahar aylarında filizlenecek palamutlar, sonbahar dönemine kadar fidan haline gelecek, yıl sonunda yapılacak dikim şenliğinde de İzmir’in orman restorasyon alanlarına çocuklar tarafından dikilecek ve bu yolla Anadolu’nun meşe ormanlarının yeniden oluşmasına katkı sağlayacağız.

-Gün içerisinde Seferihisar Orhanlı köyünden mutfak sahiplerinin hazırladığı yemekleri dikim alanında birlikte tatma şansı bulacağız. Yemek sonrası masallar ve oyunlar eşliğinde Anadolu’daki meşe ormanlarında yaşayan meşe kültürünü birlikte gözlemleyeceğiz.

-Doğa Okulu’nun kursları ve etkinlikleri sabit anlatımlar içermemekte. Birlikteliğimiz boyunca sohbete, imece kültürüyle üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz.

-Ekim etkinliği Yelki’de gerçekleşecektir. Konak’taki İzmir Büyükşehir Belediyesi binasının önünden saat 10.00’da otobüs kalkacaktır.

-Doğa Okulu’nun kurslarına ve etkinliklerine katılmadan evvel internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Katılım ve ayrıntılı bilgi için:
Nurdan Kan – 0506 260 02 00 – [email protected]

 

1 Comments for : Meşe Palamudu Ekimi Buluşması
  1. Linkler: Geleceğimiz çocuklar gelecek için meşe palamutu ekti – GÖNÜLLÜ Haber

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options