Polatlı – TİGEM

ORT006-Polatlı TİGEM-Önemli Doğa Alanları Kitabı

Koruma Önceliği  : Korumaya Bağımlı

Alanın Değişimi    : Aynı (0)

Yüzölçümü : 84521 ha         Yükseklik : 740 m – 1112 m

Boylam        : 32,13ºD           İl(ler)         : Ankara, Konya

Enlem          : 39,18ºK           İlçe(ler)     : Polatlı, Haymana, Yunak, Çeltikurdağı, Şahinbey

Koruma Statüleri : Yok

 

Alanın Tanımı: Alan, Tarım Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Polatlı İşletme Müdürlüğü (TİGEM) altındaki üretme çiftliğini içine alır. Polatlı’nın yaklaşık 50 km güneyinde geniş bir alan kaplayan TİGEM arazisi batıda Sakarya Nehri’yle sınırlıdır. ÖDA’ya, Polatlı’yı Kadınhan’a ve Konya’ya bağlayan karayolu üzerinden ulaşır. Bölgenin çoğunluğu tarım alanı olmakla birlikte nadasa bırakılmış alanlar ve meralar geniş yer kaplar.

Habitatlar: TİGEM arazisinde ve civar tarlalarda kuru tarım yapılır ve yaygın olarak tahıl ekilir. Bunun yanında uygun alanlarda yonca ekimi yapılır. Tarıma açılmayan alanlar mera olarak kullanılır ve ova bozkırlarıyla kaplıdır.

Türler: ÖDA, nesli küresel ölçekte tehlikedeki toy için (Otis tarda) önemli bir üreme ve beslenme alanıdır. Özellikle TİGEM arazisinde tehditlerden uzak kalabilen toy kuşları bu bölgede önemli sayıda bulunur. Bunun yanında alan yine küresel ölçekte tehlike altındaki küçük kerkenezler (Falco naumanni) için de önemli bir üreme bölgesidir.

Alanda ayrıca nesli küresel ölçekte tehlike altında bir sürüngen türü olan şeritli engerek (Montivipera xanthina) ve ülkemize endemik bir içsu balığı olan Aphanius villwocki yaşamaktadır.

Alan Kullanımı: TİGEM işletmesindeki arazinin çoğunluğu tarımsal faaliyetler için kullanılır. Elde edilen ürünün çoğunluğu buğdaydır. Bunun yanında alanda küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği de yapılmaktadır.

Tehditler: Alanda bilinen bir tehdit bulunmamaktadır. Ancak tarımda kullanılan ilaçlar özellikle toy kuşu için tehdit oluşturmaktadır.

Koruma Çalışmaları: Alanın büyük bir kısmı Tarım Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından işletilmektedir. Bu durum alandaki nadir türlerin korunması açısından önemlidir. Alandaki tarım faaliyetlerinin uzun vadede toy kuşunun üreme başarısını artıracak şekilde değişmesi beklenmektedir. Bunun dışında alanda bilinen bir koruma çalışması bulunmaktadır.

Yerel İlgi Sahipleri: Ankara Valiliği; Ankara İl Çevre ve Orman Müdürlüğü; Polatlı TİGEM İşletme Müdürlüğü; Polatlı Kaymakamlığı; Polatlı Belediyesi; Polatlı İlçe Jandarma Komutanlığı; Doğa Derneği.

 

Bahtiyar Kurt 

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options