Yarışlı Gölü

AKD019-Yarışlı Gölü-Önemli Doğa Alanları Kitabı

Koruma Önceliği  : Korumaya Bağımlı

Alanın Değişimi    : Gerileme (-1)

Yüzölçümü : 2622 ha           Yükseklik : 905 m – 1020 m

Boylam        : 29,96ºD           İl(ler)        : Burdur

Enlem          : 37,57ºK            İlçe(ler)   : Burdur merkez, Yeşilova

Koruma Statüleri : Yok

 

Alanın Tanımı: Burdur Gölü’nün güneybatısında yer alan ve küçük kaynaklarla beslenen sığ bir göldür. Sodyum fosfat, sodyum klorür ve sodyum sülfat konsantrasyonu yüksek olan gölün su seviyesi yıl boyunca değişiklik gösterir.

Habitatlar: ÖDA, göl yüzeyi ve onu çevreleyen dar bir sulak alan sisteminden oluşur. Göl, yaz aylarında büyük ölçüde kurur. ÖDA sınırları, göl çevresindeki geniş tuzcul bataklıkları ve çamur düzlüklerini de içerir.

Türler: Yarışlı Gölü, nesli dünya ölçeğinde tehlike altında bulunan dikkuyrukların (Oxyura leucocephala) önemli bir kışlama alanıdır. Alan dikkuyrukların yanı sıra, bölgede kışlayan angıt (Tadorna ferruginea) ve göç döneminde alanı kullanan flamingolar (Phoenicopterus roseus) için önemlidir.

Alan Kullanımı: Yarışlı Gölü’nün batısı ve kuzeyi tarım alanlarıyla çevrilidir. Etrafındaki düzlüklerde az miktarda otlatma yapılır.

Tehditler: Alanda bilinen bir tehdit bulunmamaktadır.

Koruma Çalışmaları: Alanda bilinen bir koruma çalışması bulunmamaktadır.

Yerel İlgi Sahipleri :Burdur Valiliği; Burdur Belediyesi; Burdur İl Çevre ve Orman Müdürlüğü; Yeşilova Kaymakamlığı; Yeşilova Belediyesi; Yeşilova İlçe Jandarma Komutanlığı; Doğa Derneği.

 

Bahtiyar Kurt

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options