Beyşehir Gölü Koruma Planı’nı Yayınladık

Kategori: Genel
Etiketler: ,

Konya Kapalı Havzası’nda yer alan Beyşehir Gölü, Anadolu’nun nadir biyolojik çeşitliliğe sahip, en büyük tatlısu gölü. Beyşehir Gölü ve gölün su toplama havzası, 12 önemli nesli tehlike altındaki balık türüyle Beyşehir Gölü Önemli Doğa Alanı’nı (ÖDA) oluşturuyor. IUCN (Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) Kırmızı Liste ölçütlerine göre, bu balık türlerinin yedisi tehlike altında (EN), ikisi hassas (VU), ikisi tehlike altına girmeye yakın (NT) ve biri de yeterli veri yok (DD) olarak sınıflandırılıyor.
2016 yılından bu yana Beyşehir Gölü Havzası’nın ekosistem ölçeğinde korunması için yaptığımız çalışmalar sırasında, dördü göle endemik olmak üzere, Türkiye’ye endemik bu on iki balık türünün yaşam alanları ve dağılımlarını inceledik ve türlerin pek çok tehditle karşı karşıya kaldığını tespit ettik. Bu çalışma sonucunda, endemik balıkların dağılımı, popülasyon eğilimleri, habitatları ve karşı karşıya bulundukları tehditler ile bu tehditlere karşı yapılacak olan koruma çalışmalarının anlatıldığı bir koruma planı hazırladık.
GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteğiyle hazırladığımız Beyşehir Gölü Havzası’ndaki Nesli Tehlike Altındaki Balık Türlerini Koruma Planı’na buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options