Tehlike Altındaki Kuşların Korunması İçin CİMER Dilekçesi

Kategori: Genel, Haber
Etiketler: , , , ,

Merkez Av Komisyonu, nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patka kuş türlerinin avını yasaklasın.

Üveyik ve elmabaş patka kuş türlerinin nesli, Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi’ne göre dünya ölçeğinde tehlike altındadır. Uluslararası otoritelere göre üveyik nüfusu geçtiğimiz 40 senede %78, elmabaş patka nüfusu ise geçtiğimiz 20 yılda %50 azalmıştır.

Merkez Av Komisyonu, nesli dünya ölçeğinde tehlikede olan kelaynak, toy gibi kuş türlerini nasıl ava kapadıysa, Kırmızı Liste’ye göre tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patka kuş türlerinin avını da yasaklamalıdır. Ancak Merkez Av Komisyonu, avcıların isteği doğrultusunda karar vererek söz konusu bilimsel otoriteleri ve mevzuatlar gereğince korunması gereken bu türlerin içerisinde bulunduğu durumu yok saymaktadır.

Bu durum göz önünde bulundurularak, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, IUCN Ulusal Komitesi ve Merkez Av Komisyonu üyelerinden; nesli dünya ölçeğinde yok olma tehlikesi altında olan üveyik (Streptopelia turtur) ve elmabaş patka (Aythya ferina) kuş türlerinin avının tamamen yasaklanmasını talep ediyorum.

Yukarıdaki dilekçe örneğini https://www.cimer.gov.tr/ adresinden T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne göndererek doğamızın ayrılmaz bir parçası olan kuşların korunmasına destek olabilirsiniz.

NOT: Başvurunuzun en son aşamasında karşınıza çıkan: “Başvurunuz, CİMER aracılığıyla en kısa sürede sonuçlandırılmak üzere seçeceğiniz kuruma doğrudan iletilecektir” butonuna tıklayarak “Tarım ve Orman Bakanlığı“nı seçmeniz gerekmektedir.

3 Comments for : Tehlike Altındaki Kuşların Korunması İçin CİMER Dilekçesi
  1. Linkler: Doğa Derneği | Doğa Biziz!

  2. Linkler: Tehlike Altındaki Kuşlar İçin Son 2 Gün! - Sivil Sayfalar

    • Ayşe Çizer
    • 10 Temmuz 2020
    Cevapla

    Avcılığın yasaklanması gereken bir dönemde nesli tükenmekte olan hayvanların avlanması yolunun açılmasını aklım almıyor .Bir gazetede gördüğüm yazıda torba yasa ile yabani hayvanların deneylerde kullanılması ve vip yabancıların bu hayvanları avlanmalarının serbest olacağı yazıyordu . Bu haber de doğruysa o hayvanlar adına ve gelecek nesiller adına bu yasa da ve nesli tükenmeye başlamış hayvanlarin avlanması konusunda imzası bulunan kişilere milletvekillerine hakkımı helal etmiyorum .

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options