Kanal İstanbul Projesi ÇED Raporu Değerlendirmesi

Kategori: Genel, Haber
Etiketler:

İstanbul ve çevresindeki pek çok doğa alanının ve içinde yaşayan canlıların yok olmasına neden olacak Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı hakkında, yürütmesinin durdurulması ve iptaline karar verilmesi istemiyle, 12 Sivil Toplum Kuruluşu ve 190 vatandaşla birlikte dava açmıştık.
Uzmanlarımızca yapılan Kanal İstanbul Projesi ÇED Raporu değerlendirmesine göre, bu projeyle, İstanbul ve çevresindeki ulusal ve uluslararası öneme sahip alanlar, habitatlar ve canlı türleri yok edilecek. İki Önemli Doğa Alanı (Küçük Çekmece Havzası ve Terkos Havzası) tamamen yok olacak, iki Önemli Doğa Alanı’nın (Batı İstanbul Meraları ve Ağaçlı Kumulları) ise ekolojik bütünlüğü ortadan kalkacak. Bu nedenle proje, hem ulusal doğa koruma mevzuatına hem de uluslararası sözleşmelere aykırı.
Küresel bir salgın hastalıkla karşı karşıya olduğumuz ve tüm dünyadaki canlıların sağlığı için doğa korumanın önemini daha fazla kavradığımız olağanüstü günler yaşıyoruz. Böyle bir dönemde, Kanal İstanbul Projesi’nin gerçekleşmesi halinde yol açacağı tahribatın son derece ağır sonuçları olacağı daha da açık bir şekilde gözler önüne seriliyor. Bu projenin durdurulması için gerekenin yapılması konusunda takipçi olmaya devam ediyoruz.
Kanal İstanbul Projesi ÇED Raporu Değerlendirmesi’ne ulaşmak için: bit.ly/2Uk0Gnn

 

Yorum yapılmamış

Yorum Bırak

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options